Лікування позаматкової вагітності


Позаматкова вагітність - це імплантація та розвиток плодового яйця поза маткою – найчастіше в матковій трубі (99% випадків). Позаматкова вагітність виявляється у 1-4% загальної кількості гінекологічних хворих. Найчастіше причиною позаматкової вагітності є запальні зміни маткових труб.

Поряд з цим велику роль відіграють інфантилізм та різні ендокринні розлади, що змінюють перистальтику труб. Ворсини хоріону глибоко проростають усю товщу маткової труби, не зустрічаючи на своєму шляху впливу антипротеолітичного ферменту децидуальної оболонки, тому що в трубі вона виражена слабо. Позаматкова вагітність може закінчитися або трубним абортом, коли плодове яйце виштовхується через ампулярний кінець труби або розривом труби внаслідок її проростання ворсинами хоріону. І в тому і в іншому випадку виникає внутрішньочеревна кровотеча, в результаті якої утворюються скупчення крові в трубі, перитубарна або заматкова гематома. При розриві труби кровотеча буває особливо сильною.

Симптоми, перебіг. Розрізняють прогресуючу і перервану позаматкову вагітність. Прогресуюча позаматкова вагітність супроводжується такими ж симптомами, як і маткова (затримка менструації, нудота та блювання вранці, ціаноз піхви та шийки матки, збільшення та розм'якшення матки та ін.). Зазвичай на цій стадії розвитку позаматкова вагітність не діагностується та її приймають за маткову. Зміни маткової труби виражені незначною мірою.

Переривання трубної вагітності в результаті розриву труби найчастіше відбувається на 6-8 тижні. Несподівано з'являються різкий біль у животі з іррадіацією вгору (френікус-симптом), або вниз в область зовнішніх статевих органів, або в пряму кишку; запаморочення, непритомний стан, зниження артеріального тиску, почастішання пульсу та наростаючі симптоми внутрішньої кровотечі. Кров'янисті виділення зі статевих шляхів можуть бути відсутніми, оскільки децидуальна оболонка ще не встигає відшаруватися від стінок матки.

Порушення на кшталт трубного аборту може протікати тривалий час і мати різноманітну картину. Зазвичай на тлі невеликої затримки менструації у хворої виникають переймоподібний біль у животі, відчуття загальної слабкості, запаморочення, нудота. Через кілька днів з'являються темно-кров'янисті виділення, що мажуться, зі статевих шляхів. Ці симптоми мають періодичний характер. Температура тіла нормальна або субфебрильна (рідше). При значній внутрішній кровотечі симптоми аналогічні таким при розриві труби. Правильний діагноз прогресуючої трубної вагітності ставлять нечасто. Діагноз порушеної позаматкової вагітності встановлюють з урахуванням даних анамнезу (сальпінгоофорити, інфантилізм, гормональні порушення), характерної затримки менструацій, клінічної картини.

При розриві маткової труби клінічна картина захворювання визначається больовим синдромом, внутрішньою кровотечею та наростаючою анемією хворої. Пальпація живота болюча, особливо у нижніх відділах, за розміщення патологічно зміненої труби. Є перитонеальні симптоми. При значній кровотечі виявляють притуплення перкуторного звуку у латеральних відділах живота. При переміщенні хворий із боку на бік кордону притуплення відповідно переміщуються. При вагінальному дослідженні відзначають ціаноз слизових оболонок, невелике збільшення розмірів матки (вона менше, ніж має бути за передбачуваним терміном вагітності), її розм'якшення. Пальпація придатків матки на боці ураження викликає різкий біль та захисну реакцію м'язів живота, внаслідок чого збільшені придатки пальпувати часто не вдається. Заднє склепіння піхви вибухає, болюче при пальпації. При пункції заднього склепіння одержують темну кров із дрібними згустками (не завжди). Порушена позаматкова вагітність, що протікає за типом трубного аборту, вимагає для розпізнавання більш тривалого часу, тому що подібні ознаки спостерігаються і при інших захворюваннях: матковому аборті, запаленні придатків матки, гострому апендициті і т. д. Тому для діагностики поряд з вищеописаними симптомами. значення набувають додаткових тестів (біологічні або імунологічні реакції на вагітність, пункція заднього вагінального склепіння, лапароскопія, дослідження за допомогою ультразвуку та ін.).

Лікування позаматкової вагітності.

При підозрі на позаматкову вагітність хвору на екстрену госпіталізують. Після встановлення діагнозу показано термінову операцію з одночасним застосуванням засобів боротьби з анемією та шоком (у разі, якщо вони є). Після операції проводять відновне лікування, яке є профілактикою повторної позаматкової вагітності (5% випадків) та лікування запального процесу придатків матки протилежної сторони: призначають сеанси гідротубації у поєднанні з ультразвуком.