Видалення гриж


У Південному медичному центрі нині виконуються операції при пахових, пупкових грижах, грижах стравохідного отвору діафрагми та гастро езофагеальних рефлюксах. Лікування проводиться лапароскопічним методом, який має такі переваги

- Мала травматичність
- Короткий госпітальний період
- Косметичний ефект – немає рубців після операції
- Економія грошей на медикаментах та за рахунок зменшення тривалості госпітального періоду

На сьогоднішній день ПМЦ – це єдина клініка у Миколаєві, яка володіє таким методом лікування пахвинних гриж.

Грижа - це слабке місце або отвір у м'язах черевної стінки, через яке виходять жирова тканина чи органи, наприклад, петлі кишківника. Це призводить до утворення помітної підшкірної опуклості, а тиск тканин, що виходять через слабкі місця черевної стінки, є причиною інтенсивних болів та дискомфорту.

Важливо вчасно розпочати лікування гриж. Якщо не лікувати грижу, вона не пройде самостійно, але збільшуватиметься у розмірі і ставатиме більше хворобливою. Лікування гриж великого розміру є більш важким завданням. Важливо пам'ятати, що будь-яка грижа може призвести до розвитку серйозних ускладнень і навіть загрожувати життю.

Ознаки та симптоми грижі

Всі грижі відрізняються одна від одної, і симптоми гриж можуть розвиватися поступово або з'явитися зненацька. Виразність больових відчуттів різна. Деякі пацієнти відчувають навіть відчуття розриву чи виходу чогось назовні.

Іншими симптомами грижі можуть бути:

- Почуття ослабленості, відчуття тиску, печіння чи болю у животі, паху чи мошонці.
- Наявність опуклості або шишки на животі, паху чи мошонці, які виступають при кашлі і зникають у положенні лежачи.
- Болі при напруженні, піднятті тяжкості або кашлі.

Якщо у Вас відзначаються вищеописані симптоми, проконсультуйтеся зі своїм лікарем. Він підтвердить діагноз грижі та обговорить з Вами можливі методи лікування. Рання постановка діагнозу є найкращим способом запобігти розвитку серйозних ускладнень грижі.

Як формуються грижі?

У черевній стінці з'являється слабке місце або розходження м'язів та петля кишечника або жирова тканина виштовхують назовні, внутрішню вистилку черевної порожнини, формуючи грижовий мішок. При цьому Ви можете не знати, що у Вас сформувалася грижа, хоча Ви можете відчувати печіння або свербіж.

При виході петлі кишечника в мішок, сформований ослабленою вистилкою черевної порожнини, у Вас утворюється видима припухлість. Спочатку така припухлість може зникати в положенні лежачи на спині, тому що грижа все ще є вправною.

Часто відбувається защемлення петлі кишечника, і припухлість вже не зникає. Так формується хвороблива невправна грижа.

РІЗНІ ТИПИ ГРИЖ І МІСЦЯ ЇХ ВИНИКНЕННЯ

Пахвинні грижі є найпоширенішим видом гриж. Цей тип гриж частіше трапляється у чоловіків, ніж у жінок. Чи знаєте Ви, що близько 2% чоловіків у США страждають на пахові грижі? Це з тим, що це тип гриж виникає у природному слабкому місці черевної стінки, так званому паховому каналі. Якщо ви чоловік, ваші яєчка повинні опуститися через пахвинний канал до народження. Внаслідок опущення яєчок формується природний дефект, що носить назву внутрішнє пахвинне кільце, в зоні якого може сформуватися грижа, якщо кільце не стиснеться достатньою мірою. Грижі, що сформувалися в цій галузі, називають паховими, існує два типи пахових гриж: прямі та косі. Косі пахвинні грижі проходять через внутрішнє пахвинне кільце, результат цього процесу описано вище. Такий тип пахової грижі є найпоширенішими і зустрічається у 2/3 всіх випадків. Прямі пахвинні грижі формуються при слабкості задньої стінки пахового каналу і частіше розвиваються у чоловіків віком від 40 років. Задня стінка пахового каналу знаходиться безпосередньо під внутрішнім пахвинним кільцем.

Епігастральні грижі - це інший тип грижі, який частіше зустрічається у чоловіків, ніж жінок. Грижі даного типу розташовуються над пупком в верхню частину живота по середній лінії.

Існує один тип гриж, який частіше зустрічається у жінок, ніж у чоловіків - це стегнові грижі. Грижі даного типу розташовуються безпосередньо під пахвинною складкою і зазвичай формуються в результаті вагітності та пологів. Слабкість у нижніх відділах пахвинної області наводить до виходу петель кишечника через стегновий канал, простір навколо стегнової вени, яка збирає кров від нижньої кінцівки.

Якщо Ви перенесли хірургічні операції на органах черевної порожнини, у Вас може бути підвищений ризик розвитку післяопераційних або вентральних гриж. Грижі даного типу можуть формуватися в галузі операційного рубця через тижні, місяці і навіть роки. Якщо Ви вважаєте, що у Вас є післяопераційна грижа, Вам необхідно звернутися до свого лікуючого лікаря. Без лікування грижі цього типу можуть збільшуватися в розмірах, а їх лікування може стати вкрай скрутним.

Всі мають природне слабке місце в черевній стінці. Це область довкола пупка, місця, куди приєднувалася пуповина до Вашого народження. Пупкові грижі розташовуються навколо пупка і зустрічаються у чоловіків, жінок та дітей. Іноді вони можуть формуватися внаслідок підвищеного тиску у черевній порожнині, обумовленої надмірною вагою, сильним кашлем або вагітністю.

ХІРУРГІЯ ГРИЖ

Лапароскопічні операції при пахвинних грижах є одним з найбільш бурхливим напрямом герніопластики. Лапароскопічна корекція пахвинних гриж набула все більшого поширення. Порівняння, що проводяться, показують високу ефективність цього виду лікування. З'явившись у 1991 році, зараз ці технології вже досить добре відпрацьовані, займають міцні позиції в арсеналі хірургів, що займаються пластикою грижових дефектів і, поряд з пластикою Lichtenstein, є альтернативою натяжним методам пластики.

Хоча для пацієнтів більш зрозумілою та прийнятною залишається традиційне лікування. Лапароскопічний метод лікування складніший, освоєння цього також займає більше часу. Лапароскопічна техніка операції створює менше дискомфорту для пацієнта, забезпечує швидше одужання та якнайшвидше повернення до звичайного способу життя. Цей метод забезпечує хороший доступ до рецидивуючих гриж, відмінну візуалізацію анатомічних особливостей великих гриж і меншу болючість при двосторонній грижопластику.
Ґрунтуючись на принципах герніології, однією з головних передумов міцної та ефективної пластики є зміцнення сітки в глибоких шарах передньої черевної сітки. Техніка лапароскопічної операції дозволяє зміцнити сітку безпосередньо під очеревиною, що обумовлює малу частоту рецидивів. Негативними сторонами лапароскопічного методу є; висока вартість, незвична анатомія заднього доступу до пахвинної галузі, необхідність загального наркозу.

Існують два основні методи ендоскопічної пластики, один з яких проводиться через черевну порожнину (ТАРР), інший виконується без входу в черевну порожнину (ТЕРА). Нами застосовується методика трансабдомінальної преперитонеальної герноїпластики, на якій ми докладніше зупинимося.

Лапароскопічна позачеревна протезуюча герніопластика(TEP – total extraperitoneal hernia repair)

Ця операція є більш дорогою за витратним матеріалом і складнішою у виконанні. Даний вид операції здійснюється без входження до черевної порожнини, тобто без лапароскопії як такої. Перший троакар діаметром 10 мм. вводиться під пупком до передочеревинного простору, без входу в черевну порожнину. Найпростіше це зробити методом «відкритої лапароскопії». При цьому проводиться мінірозріз шкіри, клітковини, апоневрозу.