Гістероскопія


Гістероскопія виконується з метою обстеження чи хірургічних маніпуляцій у порожнині матки за допомогою оптичної системи. Саме завдяки гістероскопії лікар може поставити правильний діагноз, побачити стан усіх тканин, наявність або відсутність утворень, адже апарат включає мінікамеру, яка виводить збільшене зображення прямо на екран монітора.

Гістероскопія є сучасною альтернативою травматичного вишкрібання порожнини матки (кюретаж), яке лікар здійснює наосліп. Крім того, гістероскопія замінює відкриті операції, до яких вдавалися раніше – розрізаючи передню черевну стінку та матку.

У яких випадках потрібна гістероскопія?

Гістероскопія є незамінною процедурою у діагностиці безпліддя та невиношування вагітності. Її призначають при порушеннях менструального циклу (особливо кровотечах) та підозрах на патології матки (спайки, внутрішньоматкові вузли, ендометріоз, внутрішньоматкові синехії, поліпи, підслизові міоми, вади розвитку матки, а також рак шийки матки).

Ця процедура використовується після абортів та викиднів для того, щоб витягти залишки плодового яйця або сторонні предмети. Крім цього, гістероскопія проводиться для отримання внутрішньоматкових контрацептивів (ВМС).

Як здійснюється гістероскопія?

Зазвичай вона проводиться на 7-10 день менструального циклу, тому що в цей час ендометрій має найменшу товщину та видимість набагато краще. Але в екстрених випадках може проводитися будь-який інший день циклу. Суто діагностичні гістероскопії можуть здійснюватись без анестезії, а хірургічні – під загальним наркозом.

Під час процедури гістероскоп вводиться через піхву в шийку матки і через нього під тиском надходить рідина, щоб розпрямити матку та покращити огляд. При цьому на екрані з'являється зображення порожнини матки, отворів фалопієвих труб та каналу шийки. Також в гістероскоп є додаткові отвори, через які вводяться тонкі електрохірургічні інструменти (у вигляді петель, кульок, валиків і т.д.). Саме ними при потребі і проводяться маніпуляції: розсічення, зрізання, видалення з подальшим коагулюванням (зварюванням), це дозволяє уникнути кровотеч.

Діагностична гістероскопія триває близько 10-30 хвилин, а хірургічна, залежно від складності, може сягати півтори години.

Після такої процедури вже за кілька годин пацієнтку виписують. Лікар повинен попередити, що післяопераційний період супроводжується болями внизу живота, кров'яними виділеннями та загальною слабкістю. Але такі симптоми зазвичай відбуваються вже наступного дня.