Лікування гормональних порушень

- у жінок спостерігається недостатність II фази менструального циклу, затримки місячних або повна їхня відсутність, порушення овуляції, виділення молозива або молока з молочних залоз, безпліддя
- у чоловіків підвищення рівня пролактину супроводжується зниженням статевого потягу, потенції та галактореєю.
Причини підвищення рівня пролактину:
- фізіологічні, тобто не пов'язані з жодними захворюваннями і зустрічаються у здорових жінок. Так, рівень пролактину підвищується під час сну, годування груддю, стресу, посиленого фізичного навантаження, при статевому акті, при вагітності та післяпологовому періоді.
- Патологічна гіперпролактинемія викликається пухлинами гіпофіза (мікро- та макропролактиномами), різними захворюваннями (первинний гіпотиреоз, хронічна ниркова недостатність, цироз печінки, синдром полікістозних яєчників та ін.).
- Рівень пролактину підвищується при прийомі деяких лікарських препаратів: нейролептиків, антидепресантів, гіпотензивних засобів, простагландинів, естрогенів у великих дозах, після операцій та травм у ділянці грудної клітки, частих вишкрібань порожнини матки та ін.
- При ожирінні підвищення пролактину формується вже як результат дисфункції гіпоталамо-гіпофізарної системи у відповідь на підвищення ваги. У таких випадках може допомогти хірургічне лікування ожиріння.
Діагностика гіперпролактинемії
Провідним методом в обстеженні хворих на гіперпролактинемію належить гормональному обстеженню - визначенню пролактину в крові. Забір крові проводиться з вени, вранці, між 5-м і 8-м днями менструального циклу. Як правило, при підвищеному рівні гормону потрібні повторні визначення (не менше 3-х). Це пов'язано з можливістю тимчасового підвищення рівня пролактину, який не говорить про наявність будь-якого захворювання.
При рівні пролактину приблизно до 2500 мМе/л, як правило, спостерігається функціональна гіперпролактинемія. Тобто така, при якій не визначаються зміни в галузі турецького сідла (в якому розташований гіпофіз), проби з метоклопрамідом та тироліберином позитивні. Ці проби допомагають визначити наявність або відсутність пухлин (пролактином). При функціональній гіперпролактинемії часто зустрічаються такі захворювання, як полікістоз яєчників, гірсутизм та інші прояви гіперандрогенії, порушення жирового обміну, зовнішній генітальний ендометріоз, запальні захворювання геніталій та спайковий процес у малому тазі.
Для діагностики органічної гіперпролактинемії застосовують обстеження області гіпофіза за допомогою краніографії (рентгенівський знімок черепа у 2-х проекціях), комп'ютерної (КТ) та магнітно-резонансної томографії (МРТ). Останні 2 методи мають значно більшу точність та інформативність.