Ендовазальна лазерна коагуляція вен

Першими зовнішніми ознаками варикозної хвороби на нижніх кінцівках є так звані судинні зірочки з дрібних звивистих вен. Коли з'являється вже косметичний дефект (мережа дрібних вен, окремі розширені варикозні вени), ще є шанси уникнути операції методом склеротерапії.
Правильна його назва "компресійна склеротерапія" або ін'єкційне лікування з використанням "ірландської" техніки та методики "порожньої вени", розроблена Дж. Фейганом з Дубліна. За спеціальною методикою в розширені вени вводяться препарати, що склерозують, що викликає руйнування внутрішньої оболонки вени (інтими) і готує вену до "склеювання". Ін'єкції виконуються тонкими (тонше "інсуліновими") голками, абсолютно безболісні. Далі накладається еластична компресія бинтами чи компресійними панчохами.
Склеротерапія виконується амбулаторно, і через 15-20 хвилин пацієнт може розпочати роботу. Раніше цей метод виконувався тільки на початкових стадіях, але зараз можливе лікування і більш виражених варикозних вен за допомогою сучасної методики Foam-Foam-терапії (мікропенної методики).
Інша методика - склерозування судинної сітки лазерним пучком 970 нм за методикою д-ра Пребстле (Німеччина), який викликає згортання крові та "запаювання" судин.
Даний вид лікування має переваги – лікування можливе на будь-яких ділянках тіла та особі (!!!), що неможливо методом компресійної склеротерапії, практично безболісно (на відміну від електричної коагуляції або кріотерапії). Адже судинна сітка на обличчі – це більший косметичний дефект, ніж на ногах. Крім того, лазерна методика дозволяє безболісно і практично без пошкодження шкіри видаляти судинні гемангіоми та невуси. Є, звісно, і свої мінуси – судини не повинні бути більше 1,5 мм у діаметрі.
Однак венозні гемангіоми на губах піддаються лазерному склерозуванню та при більшому діаметрі з гарним косметичним ефектом. Але буває (а це найчастіше), людина звертається надто пізно до лікарів – і тоді лише операція. До нових щадних методів хірургічного лікування відносяться інтраопераційна склеротерапія, мініфлебектомія та ендовазальне лазерне склерозування, при яких також високий косметичний ефект - рани не потрібно вшивати і рубців практично не видно, а при лазерному склерозуванні, крім того, не потрібно ні наркозу, ні госпіталізації - виконується амбулаторно через прокол вени на гомілки, потоком лазерної енергії проводиться обробка варикозно-змінених стовбурових вен під місцевою анестезією. Після закінчення на ногу одягається компресійна панчоха і пацієнт відпускається додому (чи на роботу?!).
Адже лікарняний лист при цьому не потрібний - людина практично працездатна і може вести звичайний спосіб життя, звичайно під наглядом лікаря з періодичними оглядами та контрольними УЗД-дослідженнями. Для того, щоб вибрати правильну тактику лікування та метод необхідно ультразвукове допплерівське сканування з дуплексним картуванням (УЗД) вен нижніх кінцівок, при якому виявляються неспроможні клапани вен, анатомічні особливості венозної системи кожного пацієнта, стан глибокої венозної системи ніг. Після такого дослідження лікар точно знає що є первинним, а що вторинним, а отже, б'є по хворобі точно в ціль, зводячи до мінімуму можливість помилки та рецидиву. Ультразвук використовується не тільки як діагностичний метод: широко використовується луна-склеротарапія, коли під УЗД-наведенням пунктується неспроможна перфорантна вена і саме в неї вводиться склеювальна мікропена (Foam-Foam) або подається лазерний потік, викликаючи її облітерацію.

Як видно, спектр можливостей ангіохірурга в лікуванні варикозної хвороби досить широкий, що дозволяє в кожній конкретній ситуації застосовувати найефективніший метод лікування, розширити коло пацієнтів, яких можна вилікувати без госпіталізації і без відриву від звичайного способу життя, що в наш бурхливий вік важливо. Насамкінець хочеться сказати, що навіть при мінімальних занепокоєннях з боку ніг необхідно негайно звернутися до лікарів-флебологів або ангіологів, що дозволить вчасно розпочати лікування та уникнути болісних операцій.