Лапароскопічна стерилізація


Жіноча стерилізація, або добровільна хірургічна контрацепція, як її називають фахівці, є високоефективним методом контрацепції, що передбачає перев'язування маткових труб і створення їх штучної непрохідності.
Стерилізація у жінки – це постійний метод контрацепції, виконаний хірургічним шляхом. Мета операції – зробити маткові труби непрохідними. Для цього існує кілька технологій - яйцеводи перев'язують, перетинають, січуть, закупорюють або затискають спеціальними затискачами. Контрацептивний ефект досягається тим, що сперматозоїди не можуть зустрітися з яйцеклітиною та запліднити її.

Відразу обмовимося, що цей метод відрізняється від усіх інших і викликає особливе ставлення як у лікарів, так і у самих жінок. Річ у тім, що є практично незворотнім, тобто. здатність до зачаття та народження дитини ліквідується назавжди і більше не відновлюються.

У світовій практиці зустрічалися випадки, коли жінка після перев'язування труб завагітніла, проте їх настільки мало і мікрохірургічні операції, що проводяться для цієї мети, настільки складні, що не варто розраховувати, ніби Ви потрапите до винятків.

Заради справедливості варто зауважити, що в медичній практиці виникають ситуації, за яких стерилізація є незамінним засобом. Як правило, це пов'язано з низкою захворювань або порушень, при яких народження дитини може виявитися надзвичайно небезпечним для життя і здоров'я матері, і при цьому використання найнадійніших контрацептивів (гормональних або внутрішньоматкових) пов'язане з певним ризиком для здоров'я або взагалі протипоказано.

Тут на допомогу приходить добровільна хірургічна стерилізація, і після неї жінка може жити повноцінним статевим життям, не побоюючись вагітності та її можливих негативних наслідків для свого здоров'я.

Можливість перев'язування маткових труб дається виключно жінкам у старшому репродуктивному віці (після 35 років), які вже мають хоча б одну дитину і не бажають більше мати дітей у майбутньому. На консультації з нею обов'язково буде проаналізовано стан здоров'я останнього та стабільність сімейних стосунків. Такі суворі заходи вживаються тому, що з надією на відновлення здатності зачати вже після стерилізації звертаються саме жінки, які вирішили створити нову сім'ю або після смерті дитини.

Крім всіх цих аспектів, стерилізація має юридичну сторону. Перш, ніж остаточно зважитися на цю операцію, жінка повинна підписати низку документів, які офіційно підтверджують її згоду. Можливо, комусь подібна процедура видасться надмірно бюрократичною, проте вона дає ще деяку кількість часу на обмірковування, і на практиці вже траплялися випадки, коли в останній момент пацієнтка змінювала своє рішення.

За словами одного з гінекологів нашого центру: «Коли на прийом приходить молода жінка, яка не народжувала, і говорить про бажання піддати себе перев'язці маткових труб, першочергове завдання лікаря знайти альтернативу настільки жорсткому методу. Навіть за наявності тяжких патологій, які є серйозною загрозою при вагітності, завжди залишається шанс одужання через прискорений розвиток медичних технологій. Тим часом після стерилізації шанс на народження дитини практично дорівнює нулю, і наша основна мета – не допустити того, щоб жінка пошкодувала про скоєний вчинок».

До того ж сучасні засоби контрацепції, особливо при їхньому грамотному поєднанні, дають практично стовідсотковий ефект, і розглядати можливість хірургічного втручання варто лише за наявності абсолютних показань до їх застосування.